0212 227 5519
ANASAYFA
Jinekolog Op Dr Turgay Karakaya
Jinekolojik Operasyonlar
Kürtaj Fiyatları Nasıl Hesaplanır
Kızlık Zarı Dikim Fiyatları
Kürtaj Adres ve Telefonlar

ADET KANAMASI

Her ay beklenen yaklaşık 4 gün süren bu fizyolojik süreç aslında her ay bir gebeliğe hazırlık işleminden arta kalanlardır.

Adet kanaması , kızlarda püberte denen cinsel olgunlaşma çağından itibaren başlayan fizyolojik periyodik vajinal bir kanamadır. Her ay ovaryumdan atılan yumurta fallop tüplerinden geçtikten sonra rahme ulaşır ve 28 günlük adet siklüsü içinde yaklaşık 14. günde zirve olgunluğa ulaşan endometrium üzerinden geçerek dışarı atılır bu dönemde herhangi bir döllenme ihtimaline karşılık yine ovaryumlardan salgılanan rahim iç duvarını geliştirip süngersi bir hale getiren hormonlar sayesinde endometrium denilen rahim iç duvarı kalınlaşır ve yumuşar . Döllenme olmaz ise 14. günden sonra ovaryumun salgıladığı hormanlar azaldığı için fazladan gelişen rahim iç duvarı çürümeye ve vajinal yolla atılmaya başlar , bu kadında adet kaması olarak kendini gösterir.

 

Adet kanaması yaklaşık 4 gün sürer ve bir sonraki siklüs başlamış olur . Bazı durumlarda adet kanaması gecikebilir , bunlar aşırı stres , yolculuk , açlık , ağır hastalıklar , hormon bozuklukları vs.

 

»

  Adet Kanaması
  Kızlık Zarı Dikimi
  Vajina Daraltma Operasyonu
  Duyuru Başlık Eklenecek
  Duyuru Başlık Eklenecek
 
Asilnet Web Tasarım © 2013